KakanjLive | Srijeda, 26.06.2019. godine

Pobjeda odbojkaša BiH protiv Mađarske

02.06.2019. - U revanš utakmici protiv Mađarske, izabranici selektora Edina Bakovića sjajnom igrom ostvarili prvu pobjedu u CEV Europskoj ligi

Susret dvije nivelirane selekcije protekao je u zanimljivoj igri u kojoj su puleni selektora Edina Bakovića nadigrali Mađare i punom mjerom se revanširali za poraz u Mađarskoj.Naši reprezentativci svoju superiornost iskazali su već u prvom setu u kojem su dominirali i Mađare ostavili na samo 14 poena. U otvaranju drugog seta Mađari su imali prednost od tri poena i naši reprezentativci su do izjednačenja stigli tek u 10.minuti(10:10). Bio je to period loše igre obe selekcije u kojoj su poeni osvajani zahvaljujući veoma lošem servisu. Mađari uspijevaju ponovo doći do tri poena prednosti(10:13) i selektor Baković traži tajmat i uspijeva doći do preokreta.Međutim, gosti ponovo preuzimaju dominaciju i u 19.minuti imaju tri poena više(18:21).Rutinski su priveli ovaj set i stigli do izjednačenja.

U trećem setu naši reprezentativci ponovo igraju veoma dobro, kontroliraju igru i rezultat i primoravaju selektora Tanasea da sa dva ubrzana tajmauta zaustave razigrane Bakovićeve pulene, koje su predvodili Adi Osmanović, Nenad Šormaz i mladi Andrej Ristić. Već u 8.minuti prednost je bila 4 poena(10:6), koja se iz minute u minutu povećavala (15:10, 18:11, 20:14) i na kraju završava as poenom briljatnog Adija Osmanovića (25:17).

Bila je to najava prve pobjede naših odbojkaša, koji su ozbiljnim pristupom i veoma dobrom igrom i u četvrtom setu pokazali da su bolji od Mađara.Ponovo je u centru pažnje bio ljevoruki Adi Osmanović,koji je sa tri uzastopna poena na startu donio značajnu prednost (7:4). Gosti su uspjeli stići na samo poen razlike(16:15), i selektor Baković je pokušao zaustaviti razigrane Mađare, koji su vođeni iskusnim kapitenom Sabom i korektorom Kalmarom stigli do vodstva (19:21),kada je Baković koristio i drugi tajmaut, što se pokazalo kao pravi potez jer su naši reprezentativci stigli do velikog preokreta i na kraju trijumfovali.Prvo je Andrej Ristić svojim poenom doveo naše reprezentativce do 24:22,a as poenom završio sjajni Adi Osmanović za konačnih 25:22 i revanš istom mjerom za poraz u prvoj utakmici u Mađarskoj.

Selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Baković, koji je u najavi utakmice rekao da će njegov tim ići na pobjedu, imao je dobar predosjećaj jer su njegovi izabranici pokazali karakter i kvalitet da se mogu nositi i s jačim i iskusnijim protivnicima.

-Prvo bih čestitao svojim igračima na velikom trudu, dobroj igri i sjajnom rezultatu. Ovo je za nas veliki uspjeh, pogotovo ako se zna da je ovo prva pobjeda reprezentacije u posljednjih devet godina. Svi igrači dali su veliki doprinos, ispoštovali dogovor i njima pripadaju najveće zasluge za ovaj trijumf. Izuzev u drugom setu, kada smo imali dosta padova i oscilacija, mogu reći da smo tokom cijele utakmice bili bolji, nadigrali Mađare i zasluženo pobijedili. Imali smo dobar servis, mnogo bolji prijem i to je bio ključ našeg uspjeha, izjavio poslije susreta selektor Baković, koji se posebno zahvalio navijačima na velikoj podršci.

BOSNA i HERCEGOVINA – MAĐARSKA 3:1
(25:14, 20:25, 25:17, 25:22)

Dvorana KSC u Kaknju. Gledatelja 800. Sudije:Aleksandar Tubkov(Rusija) i Adnan Kološ(BiH).Delegat:Faruk Softić (Bosna i Hercegovina). Utakmica 3.kola CEV Europske lige. Bosna i Hercegovina -Mađarska 3:1, po setovima; 25:14, 20:25, 25:17, 25:22.
BOSNA I HERCEGOVINA: Almir Čolo, Alen Didović, Tihomir Gajić, Radoslav Janjić, Mlađan Lukić, Marko Milovanović, Asmir Hukičević, Adi Osmanović, Miloš Popović, Andrej Ristić, Luka Šormaz, Nenad Šormaz, Nemanja Vidović, Velibor Vuković. Selektor: Edin Baković. Pomoćni treneri: Dalibor Mićić i Almir Aganović. Kondicioni trener: Mirza Demir.
MAĐARSKA:Alpar Szabo, Benca Bozoki, Kristof Horvath, Daniel Flachner, Balint Magyar, Akos Kalmar, Kameron Keen, Viktor Ban, David Csanad, Komet Flachner. Selektor:Bogdan Tanase.Trener: Gabor Nacsa.