KakanjLive | Četvrtak, 14.11.2019. godine

Prvi poraz Veleža-Olimpik ne posustaje

12.03.2019. - Neočekivani kiks Rođenih na gostovanju u Goraždu iskoristili su sarajevski „Vukovi“ koji su trijumfom u Konjicu smanjili zaostak za vodećim Veležom na samo četiri boda i ostali u trci za povratak u premijerligaško društvo

gorazdevelez

Pet pobjeda domaćih i tri gostujućih ekipa, mizerna posjeta (3.680), slab učinak napadača(samo 13 golova, prosječno po 1,6 po utakmici) i rekordan broj žutih kartona(53), 6,6 po utakmici, karakteristike su 17.kola Prve lige Federacije BiH u kojem su ponovo u centru pažnje bili suci Kenan Bajraktarević i Edin Mujkić, na čije se djelenje pravde žale iz Konjica, a posebno Velež, čije je vodstvo izdalo saopćenje u kojem direktno optužuje predsjednika Komisije za suce i suđenje,Mostarca Nedima Selimotića , koji je poslovno vezan sa porodicom Selimović, kao i FK Olimpik,koji režiraju rezultate u Prvoj ligi Federacije BiH.

Goražde zaustavilo vodeći Velež

Pobjedonosnoj seriji Veleža konačano je došao kraj.Tek u 17.kolu osjetili su gorčinu poraza i sudijsku nepravdu. Golom štopera Vernesa Islamagića iz 9.minute Goražde je uzelo skalp Rođenima, koji nisu uspjeli stići do izjednačenja jer njihovi strijelci Fajić, Brandao i Cvijanović nisu imali svoj dan.Domaćin,zadovoljan rezultatom, bazira se na odbranu, opstrukciju igre i kontra napadaima dolazi u prilike da ozbiljnije zaprijeti golmanu Bobiću.Nakon poraza u Goraždu vodstvo Veleža se oglasili saopćenjem radi, po njihovom mišljenju, kriminalnog suđenja Kenana Bajraktarevića, optužujući čelništvo Saveza i Mostarca Nedima Selimotića, predsjednika Komisije za suce i suđenje, koji je u poslovnim odnosima sa porodicom Selimović iz Sarajeva,koja vodi FK Olimpik i koji režiraju rezultate u Prvoj ligi Federacije BiH.

zajkozebaMajstorija Zajke Zebe za trijumf „Vukova“ u Konjicu

Prvi kiks Veleža znalački su iskoristili sarajevski „Vukovi“, koji su pobjedom u Konjicu smanjili prednost Rođenih na samo četiri boda i ostali u trci za prvaka. Pobjedu Olimpiku donio je veteran Zajko Zeba, najzvučnije zimsko pojačanje, koji je u 9.minuti fenomenalnim udarcem s ivice šesnaesterca matirao Željinog golmana na posudbi u Igmanu, mladog Aldina Ćemana.Imali su gosti još nekoliko prilika , ali Osmanović, Jusufi i Pandža nisu uspjeli savladati Ćemana i deklasirati oslabljene Konjičane. Bila je ovo osma pobjeda Olimpika u zadnjih devet kola i prava najava „mrtve“ trke s vodećim Veležom, koji im u goste stiže za dva kola.

TOŠK u finišu slomio jak otpor Bosne

Do svoje druge proljetne pobjede Tešnjaci su došli mnogo teže nego što su očekivali. Skoro sat vremena igrači Bosne su uspješno čuvali svoju mrežu, ali su ipak poklekli u 58.minuti kada je poslije prekida Muzafer Ivković glavom loptu ubacio iza leđa golmana Suljića za vodstvo od 1:0.Tešnjaci su preko rezerviste MarSela Macea u 80.minuti, također iz prekida, udvostručili prednost, ali je Armin Cibra golom iz 86.minute doveo u pitanje njihovu pobjedu.Ipak,iznenađenja nije bilo, TOŠK je osvojio nova tri boda i stigao do treće pozicije, s velikim izgledima da tu i ostane jer su preostali konkurenti u velikoj stagnaciji.Interesantno je istaći da je karizmatični sudac Haris Poprženović igračima TOŠK-a zbog nesportskog ponašanja i nedozvoljenih startova izrekao čak sedam javnih opomena, sve u drugom poluvremenu, dok su kod Bosne u prvih dvadesetak minuta „požutili“ Faruk Jusić (12.) i Armin Šehić (21.).

Zvijezda pala u Vitezu

Dosta uzbuđenja i neizvjesnosti bilo je i na utakmici u Vitezu, gdje su domaći teškom mukom savladali Zvijezdu, za koju je debitirao golman Branislav Ružić, ovozimsko pojačanje iz Čelika.Domaći su u vodstvo stigli u 30.minuti iz jedanaesterca kojeg je uspješno realizirao novajlija Samir Čakar. U 74.minti štoper Armin Jazvin uspijeva matirati Splićanina na golu Viteza,iskusnog Kragića, ali samo šest minuta kasnije Ružić je po drugi put kapitulirao. Gol odluke postigao je mladi Kemal Salihagić, čijih se usluga prošlog ljeta odreklo vodstvo Rudara.

Trijumf Čapljine u Bihaću

Podmlađena momčad Jedinstva, u čijoj startnoj postavi je bilo čak 7 igrača zaštićenog godišta(21.godina i mlađi,op.a.), kojima su se u drugom poluvremenu pridružila još trojica golobradih rezervista, uspjela je odoliti napadima gostiju do 75.minute kada je povratnik u redove Čapljinaca Salko Jazvin savladao golmana Bišćana Vernesa Karavdića,donedavnog juniora Željezničara .Kada je Pero Pervan u 86.minuti udvostručio vodstvo gostiju svima je bilo jasno da će puleni trenera Vlade Jagodića ostati bez bodova i treću pozicu prepustiti sve boljem TOŠK-u.Utakmicu je posmatralo blizu hiljadu gledatelja,među kojima i nekoliko stotina migranata,čija podrška nažalost nije pomogla domaćim igračima da izbjegnu poraz.

rudarntravnikNovotravničani očitali lekciju indisponiranom Rudaru

Za iznenađenje kola pobrinuli su se igrači Novog Travnika koji su očitali lekciju favoriziranom timu Rudara, čiji su igrači podbacili u svim segmentima nogometne igre i razočarali malobrojne navijače. Uporni i borbeni gosti to su znalački kaznili i golom Gorana Kneževića, poslije nesporazuma Goralije i Bekana, postigli jedan gol vrijedan tri boda. Izuzev pogođene stative Amela Neimarlije u 43.minuti i kolosalne šanse Bajre Spahića iz 63.minute, Zeleno-crni nisu ozbiljnije zaprijetili mladom Poričaninu i gosti su zasluženo slavili. Težak teren i izostanak ponajboljih igrača Omera Musića, Mirze Kovača, Admira Foče i Adnana Hrelje, ne može i ne smije biti opravdanje za Rudarevo katastrofalno izdanje. Trener Hodžić preuzeo je odgovornost za poraz i stavio mandat na raspolaganje, kapiten Belmin Kobilica javnim saopćenjem izvinio se navijačima,međutim, teško je povjerovati da će to riješiti nagomilane probleme i evidentnu stagnaciju koja je prisutna već nekoliko sezona.

„Labudovi“ penalom porazili jajačke „Kraljeve“

Premda su u ranoj fazi utakmice, golom iz penala u 16.minuti, kojeg je realizirao kapiten Marko Prgić, stekli prednost , igrači Orašja teškom mukom su stigli do tri boda.Nogometaši Metalleghea imali su dosta prilika, ali Dženan Haračić , Rijad Pljevljak i Deni Simeunović nisu uspjeli savladati veoma dobrog golmana Kurbašića, koji se zimus iz redova Zvijezde vratio među „Labudove“.

Mirnes Salihović pogodio za slavlje Živiničara

Pitanje pobjednika dva davljenika u Živinicama također je riješeno iz kaznenog udarca. Sudija Mirza Kazlagić je u 23.minuti dosudio penal za Slaven iz kojeg je iskusni Mirnes Salihović matirao Tina Divkovića i svom timu obezbijedio značajnu pobjedu i bijeg iz opasne zone. Na klupi Bratstva nije bilo prvog trenera Nikole Nikića, kojeg je zamijenio njegov pomoćnik Irfan Džindić. Da li se Nusret Helić, alfa i omega Gračanlija, odrekao Nikića ili su neki drugi razlozi izostanka ovog karizmatičnog trenera, nije poznato , ali može se špekulirati da je smijenjen jer nije ispunio očekivanja,što najbolje pokazuje pozicija Bratstva na prvenstvenoj ljestvici.

Rezultati 17.kola i broj gledatelja
Goražde – Velež 1:0 (1000), Igman – Olimpik 0:1 (180), Vitez –Zvijezda 2:1 (300), Orašje-Metalleghe BSI 1:0 (150), Rudar –Novi Travnik 0:1 (200), Slaven – Bratstvo 1:0 (250), Jedinstvo-Čapljina 0:2 (800) i TOŠK-Bosna 2:1 (800)