KakanjLive | Četvrtak, 24.05.2018. godine

Sloga i Olimpik i dalje u trci za prvaka

14.05.2018. - Gostujućim pobjedama u Kaknju i Orašju, vodeći dvojac ostao u trci za prvaka i pitanje novog premijerligaša moglo bi potrajati do same završnice ove izuzetno neizvjesne prvenstvene sezone,baš kao i tri kluba koja će preseliti u niži rang takmičenja

DSC09905

Sloga minimalno savladala Rudar

Pet pobjeda domaćih ekipa, jedan remi i dvije pobjede gostiju bilans je 26.kola koje je posmatralo svega 2.730 gledatelja ( u prosjeku po 341 po utakmici). Strijelci su postigli 25 golova (3,12 po utakmici), dok su suci izrekli 47 javnih opomena i samo jedan crveni karton

Minimalac Sloge za veliki korak ka Premijer ligi

Vodeća Sloga prebrodila je još jednu tešku prepreku. Sa minimalnih 1:0 pobijedili su borbenu,ali nedovoljno potentnu ekipu Rudara i napravili veliki korak ka plasmanu u Premijer ligu. Rudar je pokleknuo u finišu, kada je igračima ponestalo snage i koncetracije, što su gosti znalački kaznili.Pobjedonosni pogodak postigli su sjajnom akcijom čiji su protagonosti bili snažni Poturalić i brzonogi Ziljkić, a egzekutor zimsko pojačanje iz Zrinjskog, Salko Jazvin, koji je iskoristio zbunjenost odbrane Rudara i svom timu osigurao velika tri boda. Sloga je zasluženo pobijedila,ali uz malo više sreće i prisebnosti zadnje linije u finišu, Zeleno-crni su mogli izbjeći poraz. Ne može se reći da igrači Rudara nisu uložili posljednji atom snage, ali očito ovaj  igrački potencijal nije za veće domete i vodstvo kluba mora angažirati 3-4 kvalitetna pojačanja ukoliko želi naredne sezone igrati značajniju ulogu. Utakmica je protekla u fer i korektnom nadmetanju, što se može zaključiti i po malom broju javnih opomena(po dvije na obje strane) od strane sudije Karačića, čije djelenje pravde nije bilo tendenciozno, ali  jeste isuviše perfidno, što je iskusnim  i zašto ne reći kvalitetnijim igračima Sloge bilo dovoljno da ostvare šestu uzastopnu pobjedu bez primljenog gola.

Po završetku utakmice , nažalost, došlo je do nemilih scena, što je bacilo mrlju na ovaj izuzetno korektni meč. Brzom intervencijom redara,ali prije svega, zaštitarske službe, nije došlo do većeg incidenta,ali će sigurno uslijediti sankcije vinovnicima i novčana kazna za propuste u organizaciji utakmice, što je u svom izvještaju konstatirao delegat Nazif Kahrić iz Jajca.

Olimpik slavio u Orašju i ostao u trci za prvaka

Veoma važnu pobjedu ostvarili su i igrači Olimpika na teškom gostovanju u Orašju. Golovima Elvisa Bibića(21.) i mladog Adnana Osmanovića(58), „Vukovi“ su uspjeli doći do značajne pobjede koja ih je ostavila u trci za prvaka.Pogodak iskusnog Antonia Vidovića u 34.minuti nije bio dovoljan da izabranici Mate Neretljaka izbjegnu još jedan domaći poraz. Prednost Sloge od pet bodova je kapitalna, ali Sarajlije ne gube nadu. Pobijediti u Orašju nije mala stvar i ovaj uspjeh može im biti podstrek da prirede senzaciju, premda objektivno Sloga ima daleko veće izglede i zaista bi bilo pravo čudo da momčad Azmira Husića ne ostvari zacrtani cilj.

„Otpisani“ Travnik deklasirao Bišćane

Senzaciju kola priredili su igrači Travnika, koji su prosto pregazili momčad Jedinstva, kojem je ovaj meč bio „biti ili ne biti“. Sa po dva gola mlađanih Ajdina Mujagića(15.i 61. Minuta) i Amera Torlaka(28.i 40.), te Dženana Duraka u 62. I Anesa Vazde u 71.minuti, Travničani su do vrha napunili mrežu golmana Alijagića i ostvarili najveću pobjedu. Ovaj veliki trijumf djelo je podmlađenog sastava „Vezira“, ali i mladog trenera Mirsada Šiljka, čijim je povratkom na klupu ekipa Travnika zaigrala kao preporođena, što pokazuju i dvije uzastopne pobjede i čak devet postignutih golova.Vodstvo Travnika sigurno žali što je ovog mladog stručnjaka smijenilo nakon pobjede u Kaknju i angažiralo prekaljenog,ali nedokazanog Almira Memića, koji je nakon dva domaća poraza podnio ostavku!

„Rođeni“ bez milosti

Hercegovački derbi protekao je u znaku izabranika Ibre Rahimića. „Rođeni“ su pregazili komšije iz Konjica, koje odnedavno s klupe predvodi biši igrač i trener Veleža Nedim Jusufbegović. Bilo je ovo još jedno sjajno izdanje  mlade i poletne,ali potentne ekipe „Rođenih“, koji igraju najljepši i najatraktivniji nogomet u prvoligaškom društvu.Igrači Veleža morali su uložiti dosta truda da savladaju borbene Konjičane, koji su sve do 64.minute uspješno čuvali svoj gol, kada je mladi Mehmed Ćosić uspio matirati rezervnog golmana Igmana. Samo tri minute kasnije Idriz Džafić je izjednačio rezultat, ali suBrandao de Souza(72.) i najmlađi prvotimac Seid Behmen(89.) još dva puta savladali golmana Igmana i ostvarili novu pobjedu i tri boda koja su ih dovela do trećeg mjesta na prvenstvenoj ljestvici.

Slaven bolji od Čapljine

Sigurnu pobjedu ostvarili su i nogometaši Slavena, koji su s nova tri boda osigurali mirnu završnicu i za siguran opstanak potreban im je samo još jedan bod u preostala četiri meča.Jasmin Berbić(16.)rano je doveo domaće u vodstvo, ali je neposredno pred odlazak na odmor Paul Kajtazi(45.) uspio savladati Brezičanina i produžiti nadu u osvajanje toliko željenog boda. Sve nade Čapljinaca pokopali su Almir Kukić(56.) i Hasmir Salihović(71.) koji su svom timu osigurali važnu pobjedu.

Prvi proljetni poraz Metalleghea

U kantonalnom derbiju u Bugojnu, Iskra je uspjela zabilježiti tijesnu pobjedu i produžiti šanse za opstanak u prvoligaškom društvu. Na krilima Muzafera Ivkovića(34.) i Harisa Seferovića(50) Bugojanci su slomili žilav otpor jajačih „Kraljeva“, koji su autogolom Harisa Kurtovića u 40.minuti uspjeli doći do izjednačenja, ali im to nije pomoglo da izbjegnu prvi proljetni poraz. Sudija Haris Poprženović iz Travnika izrekao je čak deset javnih opomena(po pet za obje ekipe), što pokazuje da se vodila bespoštedna borba u kojoj su  se igrači oba tima često služili nedozvoljenim sredstvima.

Zvijezda u Visokom prekinula crnu seriju

Meč na visočkim Lukama, koji nije imao neki poseban značaj, jer je jesenji pravak, Zvijezda iz Gradačca, još ranije ispala iz trke za prvaka,a domaći osigurali mjesto u gornjem dijelu tablice,završen je bez pobjednika. Početak je nagovijesti dosta uzbuđenja i golova jer u gosti preko Obrena Cvijanovića poveli već u 12.minuti,a samo tri minute kasnije kapiten Bosne Denis Cana izjednačio iz opravdano dosuđenog kaznenog udarca. Ovaj susret nosio je hipoteku iz jesenjeg dvoboja iz Gradačca , kada su uz znak protesta zbog pristrasnog suđenja Cazinjanina Sanela Silića igrači Bosne sjeli na travnjak, što je imalo nezapamćen odjek u svim medijima širom Evrope.Iskusni Danijel Bojo iz Kiseljaka bio je na visini zadatka i nije dozvolio da se nešto slično ponovi.Izrekao je deset javnih opomena(četiri domaćim i šest gostujućim igračima,op.a.) čime je u znatno mjeri doprinio da se meč završi bez „repova“!

TOŠK sve bliže opstanku

Dolaskom na kormilo Ajdina Mrguda igrači TOŠK-a znaju samo za uspjehe.Nakon prošlonedjeljnog remija na Otoci protiv Olimpika, Tešnjaci su porazili Bratstvo i sa nova tri boda stigli do trinaeste pozicije koja ih ostavlja u prvoligaškom društvu. Igrači TOŠK-a već u devetoj minuti stigli su do vodstva golom mladog Muamaera Kadušića, a pobjedu je ovjerio iskusni Osmo Nuhanović u 8o.minuti. Interesantno je istaći da  u početnoj postavi Bratstva n ije bilo čak devetorice standardnih prvotimaca, što je u znatnoj mjeri olakšalo posao tešanjskom timu, koji je bio pod imperativom pobjede. Sudija Darko Obradović pokazao je šest žutih kartona(tri za oba tima) i jedan crveni igraču Bratstva zbog dvije javne opomene(82. i 87.minuta)i to je ujedno bilo i jedino isključenje u 26.kolu.