KakanjLive | Četvrtak, 23.05.2019. godine

Sudijski cirkusi u Kaknju i Bihaću

13.11.2018. - Već nekoliko godina nogomet je na prvoligaškim terenima postao sporedna stvar. Skoro da nema kola bez režija i skandala, čiji su vinovnici suci. Ovog vikenda bruka je pala u Kaknju i Bihaću

Poprzenovic uglavnojulozi (1)

Haris Poprženović i njegov drugi asistent Boris Bilješko priredili su nezapamćenu blamažu i bezobrazno pomogli Olimpiku da pobijedi ekipu Rudara. Nažalost, nije im to prva bruka ove sezone jer su upravo oni bili u glavnoj ulozi u skandalu 3. kola kada su prekinuli utakmicu u Goraždu i omogućili Olimpiku pobjedu za zelenim stolom. Slično je bilo i u Bihaću gdje je zbog dosuđenog kaznenog udarca u korist domaćina u sudačkoj nadoknadi nokautiran sudija Ismet Ibrahimkadić od strane golmana Novog Travnika Elvira Trake. Sumnjamo da će se išta promijeniti jer inkriminirani suci, prema ubjeđenju javnosti, imaju zaleđinu od ključnih osoba koji godinama vladaju Prvom ligom Federacije BiH!?

Suci su po ustaljenoj praksi pokazali brojne kartone: 47 žutih i tri crvena. Postignuta su 24 gola (tri po utakmici), koje je vidjelo 4.730 gledatelja ( u prosjeku 591 po utakmici), zahvaljujući standardno popunjenim tribinama u Vrapčićima, Bihaću i Tešnju, dok je na preostalih pet utakmicu u prosjeku bilo po mizernih 200. Domaći su zabilježili četiri pobjede, tri su završene bez pobjednika, dok je Olimpik jedini slavio u gostima.

Poprženković i Bilješko kumovali Rudarevom porazu

U subotu je u Kaknju pukla bruka, samo jedna u dugačkom nizu kada je Prva liga Federacije BiH u pitanju. Ono što je sudac Haris Poprženović iz Travnika napravio igračima Rudaru sigurno ne pamte ni najstariji nogometni zaljubljenici u Kaknju. Bila je to doista lakrdija , na kraju farsa kojom je Poprženović bezobzirno i bezobrazno pokazao svoje pravo lice.Ako se za dosuđeni penal za goste i na bezbroj izmišljenih slobodnih udaraca oko šesnaesterca mogu nazvati slobodnim sudačkim uvjerenjem, nedosuđeni kazneni udarac u 90+2.minuti je definitivno razotkrio sve namjere ovog travnmičkog arbitra, koji sigurno ima “jaka leđa” i garancije da ga neće protjerati iz sudačke organizacije zauvijek, a kamo li skinuti sa liste. Poprženović i njegov pomoćnik Boris Bilješko svojski su se potrudili da Olimpik dobije Rudara i u tome su uspjeli. Olimpik je, mora se istaći, bio bolji, organiziraniji, dominirao i stvarao šanse, ali je fenomenalni Bekan imao svoj dan i da nije iznerviran u 56. minuti dosuđenim penalom, kojeg je odbranio, tko zna da li bi kapitulirao i kod gola Mahira Karića četiri minute kasnije. Znamo da su sudačke nepravde kumovale nervoznoj i rastrganoj igri Rudara, ali igrači su morali pružiti daleko više, biti hrabriji, agresivniji i učinkovitiji. Upravo onako kako su djelovali u posljednjih desetak minuta, posebno u sudačkoj nadoknadi kada su Subašić i Kobilica imali prilike za izjednačenje, a nedosuđeni kazneni udarac nad Hreljom je nedjelo glavnog suca Poprženovića i njegovog asistenta Bilješka zbog čega se ide u zatvor.

Veležova petarda za potvrdu jesenjeg naslova prvaka

U posljednjem nastupu pred svojim navijačima Rođeni su potvrdili svoju ovosezonsku dominaciju i sa petardom ispratili mlađe pulene Ive Ištuka, koji su počasnim golom golobradog Nihada Šere u 67. minuti ublažili katastrofu. Mrežu Nine Abadžije prvi je zatresao Cvijanović u 9. minuti, a zatim Brandao u 22 i na odmor se otišlo sa solidnom prednošću domaćih. Haris Ovčina je bio strijelac trećeg gola Veleža u 75. a Brandao de Souza u 83. minuti po drugi put se upisao u listu strijelaca. Konačan rezultat od 5:1 postigao je, tko drugi nego Nusmir Fajić u 88. minuti iz slobodnog udarca. Bio je to 18. Fajićev pogodak, posljednji u ovoj sezoni jer zbog treće javne opomene nema pravo nastupa na gostovanju u Konjicu.

detaljsa utakmicevelz-bosna

Zvijezda se ne predaje

U kantonalnom derbiju u Živinicama postignuto je čak šest golova. Slaven je tri puta bio u vodstvu, ali se izabranici Mileta Lazarevića nisu predavali i na kraju zasluženo došli do jednog boda, premda su od 15.minute igrali sa igračem manje jer je Nikola Šarkanović isključen. Mirnes Salihović je u 20.minuti otvorio golijadu,izjednačio je Amar Mehić u 25, Kristijan Mujić četiri minute kasnije ponovo dovodi Slaven u vodstvo,a prvi strijelac Zvijezde Ognjen Jaćimović poravnava na 2:2 u 37.minuti.U 67.minuti Faruk Gogić je po treći put doveo domaće u vodstvo, ali je mladi Kenan Šarić,ovoljetno pojačanje Zvijezde iz visočke Bosne u 71.minuti postavio konačan rezultat ove burne, borbene i zanimljive utakmice.
Golijada na oraškom „Goalu“
Zanimljivu i efikasnu utakmicu na prelijepom stadionu „Goal“ u Orašju posmatralo je jedva stotinjak gledatelja. Šteta, jer su strijelci bili izuzetno raspoloženi, posebno u prvih pola sata igre kada su postignuta sva četiri pogotka. Gosti iz Goražda dva puta su bili u vodstvu golovima Eldina Korjenića (18) i Darka Blagojevića (25), a domaći stizali rezultat preko kapitena Marka Prgića (20.iz penala) i Eldina Fačića u 29.minuti.

Jedinstvu bodovi, Ibrahimkadiću nokaut

Visokopozicionirani Bišćani jedva su uspjeli savladati fenjeraša iz Novog Travnika. Gol odluke postigao je kapiten Anes Nuspahić iz jedanaesterca, kojem je prethodio aut za goste, ali tako nije mislio Ibrahimkadićev pomoćnik koji je ubacivanje lopte dodijelio domaćinu nakon čega je Ibrahimkadić dosudio kazneni udarac. Bilo je to u posljednjoj minuti, a po završetku utakmice mladi golman Novog Travnika, Elvir Trako nokautirao je tešanjskog arbitra, čime je bačena još jedna mrlja na ovo kolo i kompletnu sezonu u kojoj su skandali sve češći i žešći!

Poprzenovic uglavnojulozi (2)

Juniorski reprezentivac donio pobjedu Vitežanima

Dosta neizvjesnosti bilo je i u Vitezu, gdje je pitanje pobjednika riješeno tek u 84.minuti. Tri veoma bitna boda Vitežanima donio je juniorski reprezentativac, sedamnaestogodišnji Zvonimir Petrović, koji je krasnim pogotkom iskupio svoje saigrače za brojne promašaje. Mogao bi ovo biti i posljednji pogodak ovog izuzetno talentiranog igrača u dresu matičnog kluba jer već ima ponuda od inozemnih klubova i vodstvo Viteza nema ništa protiv da Petrović karijeru nastavi u jačem klubu, čime će bar donekle popraviti lošu financijsku situaciju zbog čega su i došli u veliku krizu.

Miroljubivi remi u Čapljini

Najmanje gledatelja, samo 80 po zvaničnom podatku iz zapisnika sa utakmice, ali i najmanje uzbuđenja bilo je na susretu u Čapljini, koji je završen najnepopularnijim rezultatom (0:0). Imali su Čapljinci dosta prilika, ali je golman Bratstva Tino Divković imao svoj dan i spasio goste od poraza. Bodom svakako više mogu biti zadovoljni izabranici Nikole Nikića, koji su izbjegli opasnu zonu i smjestili se u „zlatnu“ sredinu.

Šokantna završnica u Tešnju

Jedina nedjeljna utakmica ovog kola, donijela je dosta uzbuđenja, posebno u dramatičnoj završnici. Domaći su golovima Aleksandra Kitanovića (37) i Osme Numanovića (74) imali sigurno vodstvo, ali je Bakir Hota u 76. minuti smanjio rezultat i produžio nadu „Kraljeva“ iz Jajca. Kada je mladi Ilija Danilović u 89. minuti postigao izjednačujući pogodak, činilo se da će gosti kući pjevajući. No, tako nije mislio robusni Dino Dizdarević, koji je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade savladao golmana Mladena Kukriku i TOŠK-u donio tri nova boda za skok na peto mjesto.

Rezultati 14.kola i broj gledatelja: Rudar-Olimpik 0:1 (350), Velež-Bosna 5;1 (2.000), Orašje-Goražde 2:2 (100), Čapljina-Bratstvo 0:0 (8O), Jedinstvo –Novi Travnik 1:0 (900), TOŠK-Metalleghe BSI 3:2 (800), Vitez-Igman 1:0 (100) i Slaven-Zvijezda 3:3 (400).