KakanjLive | Četvrtak, 14.11.2019. godine

Velež i Olimpik nastavili veliku borbu za naslov prvaka

16.04.2019. - Identičnim pobjedama protiv Slavena i Novog Travnika, vodeći dvojac nastavio „mrtvu“ trku za prvaka, koja će po svoj prilici trajati do posljednjeg kola

velež slaven
Četiri pobjede domaćih, tri gostiju i jedan remi bilans je 22.kola Prve lige Federacije BiH, koje će ostati upamćeno po rekordnom malom broju postignutih golova – samo 12, što u prosjeku po utakmici iznosi 1,5. Zakazali su i gledatelji, posebno u Čapljini gdje je bilo samo 30,a najviše u Vrapčićima (1.500), koji su donekle popravili prosjek (421). Suci su kao i u prethodnom kolu pokazali 33 žuta kartona, te dva crvena, čime su zadržali trend, bolje reći –ispunili normu!

Ekspreksna pobjeda Veleža protiv Slavena

Prošlonedjeljni poraz u Gradačcu nije obeshrabrio Rođene, koji su za manje od pola sata riješili pitanje pobjednika protiv Slavena. Brandao de Souza u 15.minuti matira golmana Brezičanina i postiže svoj 12 pogodak,a samo 13 minuta kasnije svoj prvijenac u dresu Rođenih upisuje ovozimsko pojačanje iz Jedinstva, mladi Sinan Samardžić za konačnih 2:0. Bilo je još dosta prilika,ali napadači Veleža nisu bili prisebni, posebno prvi strijelac Nusmir Fajić, koji očito nije ni blizu jesenjeg izdanja.

Olimpik prati Rođene

Novu gostujuću pobjedu ostvarili su nogometaši Olimpika i zadržali samo jedan bod zaostatka za vodećim Veležom. „Vukovi“ su bez većih teškoća došli do pobjede u Novom Travniku. Već u 2.minuti Đoko Milović trese mrežu Novotravničana i daje do znanja da domaći nemaju šansi da prirede iznenađenje. Pobjedu je potvrdio Dalibor Pandža u 56.minuti.Bio je ovo njegov peti pogodak u sedam proljetnih nastupa čime je opravdao epitet zimskog pojačanja.

Sjajno izdanje TOŠK-a i Rudara

Ljepotica kola odigrana je u Tešnju u kojoj su domaći bili bolji u prvom,a Zeleno-crni u drugom poluvremenu.U sjajnoj predstavi više sreće imali su igrači TOŠK-a,koji su bolju igru u prvom dijelu materijalizirali golovima Dine Kalesića(20.) i Marinka Rastoke(24.).Majstorskim pogotkom iz slobodnog udarca u 76.minuti, najmlađi akter susreta,osamnaestogodišnji Sedad Subašić,učinio je završnicu meča dramatičnom u kojoj su igrači Rudara propustili zrele prilike da po drugi put savladaju svog nekadašnjeg saigrača, golmana Haruna Striku i dođu do punog preokreta.Blizu hiljadu gledatelja uživalo je u kvalitetnoj igri i briljantnom suđenju našeg najboljeg arbitra,internacionalca Irfana Peljte, koji je pravdu dijelio na obostrano zadovoljstvo.

toskrudar

Vitežani iznenadili Čapljinu

Za iznenađenje kola pobrinuli su se nogometaši Viteza koji su trijumfovali u Čapljini i stekli realne šanse da se spase od ispadanja. Gol odluke postigao je mladi Almir Čatić u 53.minuti. Bio je ovo drugi uzastopni poraz Čapljinaca na sablasnim Bjelavama koji će ih po svoj prilici skupo koštati jer su došli u opasnu zonu. Utakmicu je posmatralo samo 30 gledatelja, što je sigurno najslabija posjeta odkako se igra prvoligaški nogomet u Federaciji Bosne i Hercegovine.I ovaj podatak pokazuje da su Čapljinci u izuzetno teškoj situaciji.

Bratstvo bolje i od Goražda

Izabranici karizmatičnog trenera Nikole Nikića uspjeli su savladati čvrstu ekipu Goražda i nastaviti pobjedonosnu seriju. Istina, do nove pobjede došli su teškom mukom,ali to neumanjuje značaj novog trijumfa. Gol za nova tri boda postigao je veznjak Maid Jaganjac u 43.minuti, što je bilo dovoljno za novo slavlje Gračanlija.

„Kraljevi“ oborili i Zvijezdu

Jedan pogodak bio je dovoljan i igračima Metalleghea da savladaju Zvijezdu i nastave seriju proljetnih uspjeha. Strijelac pobjedonosnog gola bio je Bojan Kremenović, koji je u 53.minuti matirao najzvučnije zimsko pojačanje prvoligaša iz Gradačca, iskusnog Branimira Ružića.“Kraljevi“ su uz Olimpik najuspješnii u nastavku prvenstva i već sad se može reći da će i naredne sezone igrati u prvoligaškom društvu, premda su na kraju jesenje sezone imali samo 14 bodova i već tad bili otpisani.

Konjičani slavili u Visokom

Važnu pobjedu izborili su izabranici Nedima Jusufbegovića u Visokom. Golovima Kerima Tatara(34.) i rezerviste Maida Grahe (57.) Konjičani su porazili mladu ekipu Bosne, koja se davno pomirila sa ispadanjem iz prvoligaškog društva. Na drugoj strani, Igman je pobjedom u Visokom uhvatio priključak za bijeg iz opasne zone, ali će mu za spas trebati bar još jedan gostujući uspjeh.Naravno,da više ne bude kikseva na domaćem terenu.

U Bihaću bez pobjednika

Golova jedino nije bilo u Bihaću,gdje su snage odmjerili stari rivali još iz premijerligaških dana.Remijem više mogu biti zadovoljni „Labudovi“ jer je ovo treći domaći meč u kojem Bišćani nisu došli do punog plijena. Obzirom na dešavanja u bihaćkom prvoligašu tokom zimske pauze,ovakav razvoj događaja mogao se i očekivati. Zahvaljujući uspješnoj jesenjskoj bodovnoj žetvi,izabranici trenera Vlade Jagodića još se nalaze u gornjem dijelu tabele, ali brige oko opstanka još nisu prebrođene.

Rezultati 22.kola i broj gledatelja
MOSTAR: Velež-Slaven 2:0 (1.500), BIHAĆ; Jedinstvo-Orašje 0:0 (600), ČAPLJINA:Čapljina-Vitez 0:1(30), VISOKO: Bosna-Igman 0:2 (100), GRAČANICA:Bratstvo-Goražde 1:0 (150), N.TRAVNIK:Novi Travnik-Olimpik 0:2 (100), JAJCE:Metalleghe BSI-Zvijezda 1:0 (100), TEŠENJ: TOŠK-Rudar 2:1(800).