KakanjLive | Nedjelja, 19.05.2019. godine

Velež i Olimpik nastavljaju mrtvu utrku za prvaka

29.04.2019. - Pobjedama protiv Rudara i Bosne, vodeći Velež i drugoplasirani Olimpik nastavili „mrtvu“ utrku za naslov prvaka, koja će najvjerovatnije trajati sve do posljednjeg kola čime su učinili ovogodišnju prvenstvenu sezonu najzanimljivijom od osnivanja Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine

SudijaErnis  (2)
Šest pobjeda domaćih i dvije gostujućih ekipa posmtralo je 3.570 gledatelja, od čega 2.000 na derbiju u Vrapčićima,a na preostalih sedam utakmica samo 1.570, najmanje u Čapljini, mizernih 70! Strijelci su bili učinkoviti jer je postignuto 25 golova (3,1 u prosjeku po utakmici), kao i suci koji su izrekli čak 40 žutih(5 po utakmici) i dva crvena kartona. Rekorder je bio Brčak Darko Gedžić koji je u Gračanici pokazao jedan crveni i 11 žutih kartona.

Razigrani „Rođeni“ deklasirali indisponirani Rudar

Najveću i najznačajniju pobjedu ostvarili su igrači Veleža, koji su „razbili“ anemičnu odbranu Rudara i čak četiri puta zatresli mrežu nemoćnog Jamakovića. Seriju je otvorio debitant pred mostarskom publikom, Kosovar Valmir Berisha u 8.minuti nakon vezane greške bekovskog para Rudara Filana i Hrelje.Sa dva pogotka(40.i 54.iz penala),te asistencijom kod četvrtog gola iz 64.minuta Ede Vehabovića “ Zeleno-crne je deklasirao Nusmir Fajić, koji je sa dosadašnja 23 postignuta gola oborio rekord Duška Bajevića.“Rođeni“ su pružili sjajnu partiju i potsjetili na briljantna jesenja izdanja.S druge strane, igrači Rudara su djelovali anemično, preplašeno, s mnogo individualnih pogrešaka koje su domaći znalački kaznili.

bosnaolimpikSnažan otpor otpisane Bosne sarajevskim „Vukovima“

I dok su Veležovci bez teškoća porazili blijedu ekipu Rudara, njihov glavni konkurent –Olimpik,umalo nije ostao bez punog plijena u dvoboju sa otpisanim Visočanima. „Vukove“ je spasio dvostruki strijelac Mile Pehar (12.i 71.minuta).Istina,izabranici trenera Selimovića imali su terensku inicijativu,ali ne i brojne prilike jer je odbrana Bosne djelovala dosta sigurno. Visočani su prijetili iz kontri. Mladi Adi Bešić, koji je zadavao dosta problema odbrani Olimpika, u 24.minuti pogodio je prečku,a Adnan Hadžić u finišu odbranio zicer Adina Čive, dok je kapitulirao u prvoj minuti sudačke nadoknade kada je rezervista Armin Šehić iz gužve savladao iskusnog Kakanjca na vratima Olimpika, koji je s nova tri gostujuća boda zadržao minimalno odstojanje u odnosu na vodeći Velež.

Tešnjaci ne posustaju

Nogometašima TOŠK-a trebalo je samo pola sata da savladaju podmlađenu ekipu Viteza,u čijem početnom sastvavu je bilo čak osam igrača zaštićenog godišta(21.godina i mlađi,op.a).Domaći su poveli već u 11.minuti rijetko viđenim golom štopera Vlade Koprivice,koji je „makazicama“ nakon kornera savladao mladog Badrova.Pitanje pobjednika riješeno je u 29.minuti kada je kapiten TOŠK-a Šerif Hasić iz penala udvostručio vodstvo i postavio konačan rezultat. Utakmica je bila izuzetno korektna i sudija Ernis Džemidžić izrekao je samo jednu javnu opomenu.

SudijaErnis  (1)Ovaj mladi Goraždanin istinski je junak ove korektne utakmice.Na otvaranju drugog poluvremena Džemidžić je spasio golmana gostiju Juricu Badrova,koji je prilikom intervencije glavom udario u stativu i ostao nepomičan ležati ispred svog gola.Sudija Džemidžić odmah je pritrčao da mu pomogne.Izvadio mu je jezik kako bi spriječio gušenje i fatalne posljedice.Brzo su intervenirale ljekarske službe i Badrvo je u 53.minuti napustio teren uz aplauze objektivne tešanjske publike.

jedinastvoigmanBišćani preokretom slomili otpor Igmana

Do druge proljetne pobjede igrači Jedinstva došli su nakon velikog preokreta.Igman je golom Ivana Sulića iz 24.minute poveo i imao prednost sve do posljednje minute prvog dijela utakmice kada je Momir Zečević(45.) savladao Aldina Čemana. Već na otvaranju drugog poluvremena(47.minuta),Samir Jašarević je doveo svoj tim u vodstvu,a za potpuni preokret pobrinuo se internacionalac Agami Hando Daniel Fikke, koji je u 75.minuti postavio konačan rezultat.Igman je od 59.minute igrao s igračem manje jer je sudija Haris Poprženović iz Travnika isključio strijelca vodećeg pogotka Ivana Sulića.

Sudija Bandić centralna figura meča u Čapljini

Nogometni sudija Antoni Bandić iz Gruda, koji je dospio u centar pažnje nogometne javnosti BiH u sezoni 2016/17. zbog dosuđenog nepostojećeg penala na utakmici u Bijeljini između Radnika i Zrinjskog i propusta godinu dana kasnije na utakmici Prve lige Orašje-Velež, nakon dvogodišnjeg stažiranja u nižim ligama, ponovo je izbio u prvi plan na prvoligaškoj sceni. Ovaj put u Čapljini, 43 km udaljenoj od rodnih Gruda, na utakmici davljenika Čapljine i Goražda. Domaći su u 15.minuti golom Stanka Cvitkovića prvi došli u vodstvo, ali su gosti na odmor otišli s dva gola prednosti jer su Benjamin Šehić (29. i 45+1) i Dario Blagojević(40) tri puta zatresli mrežu mladog Brune Šutala i sve do 85.minte imali uvjerljivo vodstvo, kada je Niko Jović uspio matirati golmana Marka Radovića i produžiti nadu i osvajanje bar jednog boda. Tada na scenu stupa arbitar Antoni Bandić koji u 87.i 90+4.minuti svira dva kaznena udarca koja realizira povratnik u redovima Čapljine Salko Jazvin i svom timu donosi tri boda.Ostaje da se vidi da li će Bandić po drugi put sletiti s liste Prve lige i pravdu dijeliti na drugoligaškim terenima gde još uvijek nastupa u dresu Gruda!

Minimalac Slavena protiv Orašja

Veoma važnu pobjedu ostvarili su i nogometaši Slavena u dvoboju sa „Labudovima“ iz Orašja. Pobjedonosni gol za tri boda postigao je štoper Selvedin Islamović u 11.minuti.Domaći su uspjeli sačuvati mrežu Sakiba Brezičanina i produžiti nadu u opstanak u prvoligaškom društvu, premda se nalaze u najužem krugu kandidata koji će se pridružiti davno otpisanim Visočanima i Novotravničanima.

braztszvijezdaKartonijada u Gračanici i minimalna pobjeda Bratstva

Jedan gol bio je dovoljan i izabranicima trenera Nikole Nikića za novi trijumf i mjesto u „zlatnoj“ sredini. Strijelac pobjedonosnog gola bio je mladi bek Adnan Buljić u 16.minuti, kojem je ovo drugi ovosezonski pogodak. Susret između Bratstva i Zvijezde obilježen je rekordnim brojem kartona.Sudija Darko Gedžić iz Brčkog izrekao je čak 11 javnih opomena(7 domaćim i 4 gostujućim igračima),a štoper Zvijezde Armin Javin u 69.minuti morao je napustiti teren zbog drugog žutog kartona.

novijajce„Kraljevi“ slavili u Novom Travniku

I dok je Gedžić u Gračanici imao pune ruke posla, iskusni Ilija Živković u svoju bilježnicu upisao je samo napadača gostiju Aleksandra Malbašića, što najbolje oslikava zbivanja na terenu u Novom Travniku, gdje su „Kraljevi“ bez teškoća došli do punog plina. Golovima Aleksandra Malbašića(21.), Dženana Haračić(72.) i rezerviste Mahira Mehića iz 81.minute, igrači Metalleghea su se iskupili za prošlonedjeljni poraz na Mračaju od vodećeg Veleža i izbjegli opasnu zonu, dok su se Novotravničani još ranije definitivno oprostili od prvoligaškog društva.

Rezultati 24.kola i broj gledatelja
MOSTAR: Velež-Rudar 4:0 (2000), ŽIVINICE: Slaven-Orašje 1:0 (120), BIHAĆ: Jedinstvo-Igman 3:1(400), ČAPLJINA: Čapljina-Goražde 4:3 (70), VISOKO: Bosna-Olimpik 1:2 (100), GRAČANICA: Bratstvo-Zvijezda 1:0 (250), NOVI TRAVNIK: Novi Travnik-Metalleghe BSI 0:3 (80), TEŠANJ: TOŠK-Vitez 2:0 (550).