KakanjLive | Ponedjeljak, 20.05.2019. godine

Velež i Olimpik sigurni-lakrdija od suđenja u Jajcu i Gradačcu

05.03.2019. - Otvaranje proljetne sezone u Prvoj ligi Federacije BiH proteklo je u znaku Rođenih koji su sjajnom igrom deklasirali Čapljinu i nastavili pobjedonosnu seriju.Sigurni su bili i njihovi pratioci,sarajevski „Vukovi“ i nastavljena je „mrtva“ trka jedina dva pretedenta za naslov prvaka.Već na startu,sudije su bile u centru pažnje, posebno na mečevima u Gradačcu, Gračanici i osobito u Jajcu gdje je poznati režiser Kenan Bajraktarević sramnim suđenjem kumovao porazu Rudara

Golfajica

Fajić izvodi jedanaesterac za Velež

Domaći su ostvarili četiri pobjede,gosti dvije(Igman i TOŠK), dok su dva susreta završena bez pobjednika.Strijelci su postigli samo 17 pogodaka(2,1 u prosjeku), koje je vidjelo 5.130 gledatelja (641 u prosjeku po utakmici). Sudije su ispunile svoju kotu žutih i crvenih kartona(44,odnosno 3) u čemu je prednjačio,zna se-Kemal Bajraktarević (7+2), te Dragan Stojić(9),koji je stadion u Gradačcu napustio u pratnji policije.

Rođeni Fajić u svom stilu

Jesenji prvaci, nogometaši Veleža, opravdali su ulogu favorita i pokerom protiv Čapljine na najbolji način otvorili proljetni dio sezone. Rođeni su nastavili svoju pobjedonosnu seriju . Pobjeda kontra Čapljinaca bila je osma zaredom. Postignuta su četiri gola, strijelci su bili različiti. Seriju je otvorio Nusmir Fajić u 39.minuti iz jedanaesterca, šest minuta kasnije nastavio Brandao de Souza iz slobodnjaka i izabranici trenera Ibre Rahimića na odmor odlaze sa dva gola prednosti. Gdje su stali prvi prvoligaški strijelci Fajić(19) i Brandao de Souza(10) u drugom poluvremenu su nastavili Obren Cvijanović i mladi Seid Behrem, koji su za četiri minuta dva puta savladali golmana Šutala(55. i 59.)i stavili tačku na i ove zanimljive utakmice.

topalovicvitez

Osmanović i Pandža pokorili Vitežane

Sigurni su bili i sarajevski „Vukovi“ koji su golovima kapitena Adnana Osmanovića(20.) iz jedanaesterca i zimskog pojačanja, Dalibora Pandže(51), dva puta zatresli mrežu Splićanina Antonija Kragića na golu Viteza. Pored Pandže, debi u dresu Olimpika upisala su još četiri premijerligaška pojačanja; Zajko Zeba, Radovac, Handžić i Hiroš, dok su Vitežani također na Otoci bili u znatno izmijenjenom sastavu u odnosu na jesen, što se osjetilo i na igri Petrovićevog tima,koji je pružio jak otpor favoriziranim Sarajlijama. Da je udarac mladok Kemala Salihagića u 62.minuti umjesto prečke pogodio mrežu, sigurno bi završnica ovog meča bila uzbudljivija i neizvjesnija.

Terenn stadionuujajcTeren u Jajcu na stadionu Mračaj

Metalleghe uz pomoć Bajraktarevića sačuvalo tradiciju

Značajnu pobjedu ostvarili su i „Kraljevi“ protiv Rudara, koji je bio blizu osvajanja prvog boda i rušenja neugodne tradicije na ukletom jajačkom Mračaju. Težak teren i pristrasno, bolje reći sramno suđenje Kenana Bajraktarevića, kumovali su porazu Zeleno-crnih. Svojim tendencioznim suđenjem,ovaj poznati režiser iz Orašja, direktno je uticao na ishod utakmice.Igračima Rudara izrekao je sedam javnih opomena i dva isključenja,a cijelim tokom utakmice tolerisao grubosti domaćih igrača, od kojih su samo dvojica dobili žute kartone, što najbolje pokazuje njegov neujednačen kriterij i pristrasnost,koju je posebno iskazao u zadnjim minutama kada je poništio čist pogodak glavom Fahrudina Kovača. Domaći su iz dva prekida postigli dva pogotka,Bojan Kremenović (39.) i Dženan Haračić (85.) što im je donijelo vrijednu pobjedu za bijeg iz opasne zone. Bajraktarević je bio nemoćan u 71.minuti kada je isklusni Bajro Spahić s tridesetak metara postigao eurogol i kako kaže trener Hodžić, jedino na ovakav način su njegovi igrači mogli savladati golmana Kukriku!

Sjajna intervencija golmana BekanaBekan dobro interveniše

Slavlje Tešnjaka u Gračanici

Igrači TOŠK-a gostujućom pobjedom otvorili su proljetnu sezonu i najavili prodor ka vrhu tabele.Nakon pobjede u prvoj utakmici četvrtfinala Kupa BiH protiv Zvijezde u Gradačcu, izabranici trenera Ajdina Mrgude, trijumfovali su i u Gračanici. Gol odluke postigao je dvadesetjednogodošnji Dino Kalesić u 42.minuti, što je bilo dovljno za nova tri boda. Trener Bratstva Nikola Nikić javno je prozvao suca Semira Sarajkića, čije je suđenje (pr)ocijenio kriminalnim ! Sarajkić je u 69.minuti isključio domaćeg igrača Kostu Bajića, a najviše mu se zamjera zbog nedosuđenog kaznenog udarca,kojeg bih po riječima Nikića svirao i protiv svog sina.

Ekspresna pobjeda Igmana u Goraždu

Gostujuću pobjedu ostvarili su i nogometaši Igmana, koji su slavili na „vrućem“ terenu u Goraždu. Konjičani su već u otvaranju utakmice postigli dva gola i stigli do zasluženog trijumfa. Mrežu domaćih prvo je zatresao Kerim Tarar u 4.minuti,a sedam minuta kasnije Jasmin Šuntić nespretno je reagirao i postigao autogol i pokopao sve nade u uspjeh svog tima.

Novotravničani fenjer prepustili Bosni

Do svoje tek druge pobjede igrači Novog Travnika došli su zahvaljujući golovima Sabahudina Petaka(52.) i Ahmeda Opardije(65.). Mogli su Novotravničani imati još uvjerljivije vodstvo, ali Petak nije realizirao kazneni udarac. Gosti su golom mladog Hasmira Salihovića iz 72.minute smanjili prednost domaćih, ali nisu uspjeli doći do preokreta i bar jednog boda.Pobjedom protiv Slavena Novotravničani su prvoligaški fenjer prepustili Visočanima koji imaju isti broj bodova(10), ali slabiju gol razliku

Miroljubivi remi u Visokom

Golova u prvom proljetnom kolu jedino nije bilo u Visokom. Skoro i da nije bilo izrazitijih prilika i remi je i najpravdeniji ishod ove utakmice. Stotinjak gledatelja na visočkim Lukama posmatrao je reviju mladosti jer je u oba sastava nastupilo čak 19 igrača zaštićenog godišta (21.godina i mlađi),što sigurno dosad nije zabilježeno na prvoligaškim terenima. Svaka čast trenerima Ivi Ištuku i Vladi Jagodiću, koji su ukazali povjerenje svojim poletarcima. Istina,na to su ih natjerale i neprilike jer su zbog teške financijske situacije u zimskom prelaznom roku ostali bez udarnih postava, pogotovo Jedinstvo, čije redove je napustilo čak 15 prvotimaca!

Sudije u pratnji policije napustile Gradačac

Pobjednika nije bilo i na komšijskom derbiju u Gradačcu. U centru pažnje bio je sudija Dragan Stojić iz Mostara, koji je Gradačca napustio tek sat vremena po završetku utakmice u pratnji policije,jer su domaći igrači i navijači, ali i vodstvo Zvijezde bili ogorčeni dijelenjem (ne)pravde mostarskog arbitra. Zvijezda je trek u 77.minuti golom bivšeg igrača Orašja Nikole Šarkanovića došla do vodstvo, ai su „Labudovi“ preko mladog Marka Živkovića u 88.minuti uspjeli izjednačiti i osvojiti jedan bod, što im je i bio cilj u ovom susretu. Sudija Stojić igračima Zvijezde pokazao je šest ,a gostujućim tri žuta kartona, što je također uticalo na nezadovoljstvo u redovima prvoligaša iz Gradačca, koji su inače poznati po gostoprimstvu.

Rezultati 16.kola i broj gledateljaVelež-Čapljina 4:0 (3.000), Bosna-Jedinstvo 0:0 (100), Bratstvo-TOŠK 0:1 (700), Novi Travnik-Slaven 2:1 (80), Metalleghe BSI-Rudar 2:1 (200), Zvijezda-Orašje 1:1 (500), Goražde-Igman 0:2 (250) i Olimpik-Vitez 2:0 (300).