KakanjLive | Srijeda, 26.06.2019. godine

Velež na korak do naslova prvaka

20.05.2019. - Pobjedom u Gračanici „Rođeni“ zadržali bod prednosti u odnosu na zahuktali Olimpik i obzirom na izuzetno povoljan raspored u preostala tri kola gotovo sigurno će izboriti plasman u premijerligaško društvo

velezgracanica

Osim Veleža, gostujuću pobjedu ostvarili su i nogometaši Orašja u Vitezu, dok su u preostalih šest mečeva slavili domaći timovi. Strijelci su postigli 28 golova(3,5 po utakmici), suci pokazali samo 27 žutih kartona,a neslavan rekord su oborili  gledatelji jer je prema službenim podacima na osam utakmica bilo svega 2.700 (u prosjeku 333), od čega više od pola u Gračanici(1.500).

Slavlje Veleža u Gračanici

Mnogo lakše od očekivanja Rođeni su trijumfovali u Gračanici i stigli na korak do naslova prvaka.U miroljubivoj utakmici,u kojoj je premijerligaški arbitar Adis Mulahasanović pokazao samo dva žuta kartona(po jedan na obe strane), igrači Veleža uvjerljivo su savladali oslablju ekipu Bratstva.U 23.minuti Dino Razić je autogolom doveo Rođene u vodstvo,a mladi Haris Ovčina sa dva pogotka(52. i 85.minuta)postavio konačan rezultat, koji je mogao biti dvocifren(!)  prema razvoju događaja na terenu i brojnim prilikama gostujućeg tima. Trener Bratstva Nikola Nikić izveo je „čudan“sastav,bez nekoliko standardnih igrača,dok je kapiten Edin Šuša igru napustio u ranoj fazi utakmice, što je dalo povoda raznim špekulacijama i sumnjama u regularnost natjecanja.

Olimpik „pregazio“ uspavane Tešnjake

Bez obzira na (ne)očeklivanu pobjedu Veleža, igrači Olimpika su odigrali sjajnu utakmicu i deklasirali (pre)ambicioznu ekipu TOŠK-a i nastavili utrku sa Rođenima za naslov prvaka.Već nakon prvih pola sata igre rezultat je glasio 3:0 i bilo je jasno da će gosti pretrpjeti najteži prvoligaški poraz. Mrežu golmana Haruna Strike prvi je zatresao Milan Muminović((14),a do odmora u listu strijelaca su se upisala trojica odbrambenih igrača(!); Meldin Jusufi(22.), Danijel Stojanović(30.) i Đoko Milović(44.), što je doista prava rijetkost. U nastavku su strijelci bili rezervista Idriz Džafić(63.) i štoper Elvis Sadiković olimpiktesanj(80), dok je počasni pogodak za Tešnjake postigao Ajdin Mujagić.

Zvijezda uvjerljiva protiv Jedinstva

Raspoloženi su bili i strijelci Zvijezde, koja je uvjerljivo porazila Bišćane i sa tri nova boda stigla do trećeg mjesta. Strijelci su bili Dejan Vučić(20.), Jovo Lukić(43) i Srđan Vulić(62.minuta).Podmlađeni tim Vlade Jagodića, u kojem je u startnoj postavi bilo čak sedam igrača zaštićenog godišta(21.godina i mlađi).nije bio dostojan protivnik kvalitetnijoj ekipi Zvijezde.

Goraždani ne posustaju

Dobre igre i sigurne pobjede na svom terenu, igrači Goražda nastavili su protiv „davljenika“ Slavena. Golovima iskusnog Armina Kapetana(31.) i Vernesa Islamagića(45.) domaći su na odmor otišli s dva gola prednosti i gostima dali do znanja da bodove spasa traže u preostala tri kola.Almir Omerović je golom iz 65.minute doveo u pitanje pobjedu Goražda, ali je Dženis Huseinspahić u 70.minuti riješio sve dileme i svom timu donio nova tri boda i mjesto u „zlatnoj“ sredini tabele.

jajcecapljina„Kraljevi“ zaustavili Čapljince

I nogometaši Metalleghea su domaćom pobjedom protiv Čapljine riješili pitanje opstanka. Tri gola Dženana Haračića(49.), Rijada Pljevljaka(51.) i Marka Crnova koji je u 66.minuti savladao svog golmana Stefana Stevanovića, bila su dovoljna da „Kraljevi“ slave. Mladi Eldin Mustafić uspio je u 59.minuti savladati golmana Sušca, ali je to bilo nedovoljno da Čapljinci izbjegnu poraz na blatnjavom „Mračaju“i šansu za opstanak tražit će na preostalom gostovanju u Gračanici jer im dvije domaće utakmice protiv Novog Travnika i Bosne ne garantiraju mirnu zavšnicu.

rudarkonjic

Igman uspješniji od podmlađenog Rudara

Vrlo važnu pobjedu ostvarili su i Konjičani, koji su bili uspješniji od podmlađenog sastava Rudara u kojem nije bilo čak sedmorice standardnih igrača. Golove za Igman dali su Kerim Tatar u 44. i mladi Aldin Hrvanović u 53.minuti, dok je strijelac za Rudar bio Mirza Šubo, koji je u 84.minuti savladao golmana Aldina Čemana. Porazom u Konjicu Rudar je došao u situaciju da mora trijumfovati u preostala dva domaća susreta protiv Goražda i Zvijezde jer nije isključeno da će za opstanak biti dovoljna  čak i 42 boda!

vitezorasje

„Labudovi“ otpisali Vitežane

Iznenađenje kola priredili su nogometaši Orašja. „Labudovi“ su zaustavili ekipu Viteza, koja u posljednjih pet kola nije znala za poraz i bila na dobrom putu da sačuva prvoligaški status.Mrežu Antonija Kragića prvi je zatresao mladi Zvonimir Mikuć u 47.minuti,a rezultat je udvostručio korpulentni Husein Poturalić  pogotkom iz 55.minute.Dvije minute kasnije Damir Rovčanin smanjuje rezultat, ali je odbrana gostiju uspjela sačuvati stečenu prednost i osvojiti tri važna boda. Utakmica je bila puna naboja, sudija Semir Sarajlić izrekao je čak 9 javnih opomena(5 domaćim i 4 gostujućim igračima).Ovim porazom Vitez je došao u bezizlaznu situaciju i već sad se može reći da će zajedno sa Novim Travnikom i Bosnom naredne sezone igrati u drugoigaškom društvu.

Novotravničani bolji od Bosne

Susret ekipa koje su davno otpisane i čiji ishod nije imao ama baš nikakav značaj, pripao je Novotravničanima. Gol odluke postigao je Bakir Hota u 51.minuti. Treneri Tešić i Ištuk šansu su pružili mlađim igračima , kojima je ovo bila prilika da pokažu može li se na njih računati u narednoj sezoni u kojoj će pokušati izboriti povratak u prvoligaško društvo.

Rezultati 26.kola i broj gledatelja

Bratstvo-Velež 0:3 (1.500), Novi Travnik-Bosna 1:0 (50), Metalleghe BSI-Čapljina 3:1 (50), Zvijezda-Jedinstvo 3:0 (200), Goražde-Slaven 3:1 (300), Igman-Rudar 2:1 (100), Viez – Orašje 1:2 (300), Olimpik-TOŠK 6:1 (200).