KakanjLive | Ponedjeljak, 19.08.2019. godine

Velež premijerligaš-čeka se četvrti drugoligaš

28.05.2019. - Pobjedom u Visokom „Rođeni“ zadržali četiri boda prednosti u odnosu na Olimpik i kolo prije kraja osigurali šampionsku titulu. Davno otpisanoj Bosni i Novom Travniku pridružio se i Vitez, dok će odluka o četvrtom putniku u drugoligaško društvu biti poznata nakon posljednjeg kola u kojem će trenutno trinaestoplsairani Slaven čekati eventualni kiks jednog od pet preostalih kandidata: Čapljine, Jedinstva, Rudara i Orašja koji sezonu završavaju domaćim utakmicama i Igmana, kojem predstoji gostovanje kod novog premijerligaša, lidera Veleža

fajicvisokoFajić postiže gol u Visokom

Pored vodećeg Veleža, gostujuće pobjede (ne)očekivano su zabilježili „davljenici“ Čapljina i Slaven u Gračanici,odnosno Gradačcu, dok su domaći bili uspješniji na četiri meča,a bez pobjednika jedino je završen dvoboj u Novom Travniku, čime su više profitirali Bišćani. Utakmice je posmatralo 3.330 gledatelja (u prosjeku 416), samo 30 manje od premijerligaških mečeva, na kojima je bilo mizernih 3.360. Strijelci su postigli 24 gola (3 po utakmici), dok su suci izrekli 27 javnih opomena i tri crvena kartona.

Šampionsko slavlje Rođenih u Visokom

Golovima goropadnog Nusmira Fajića (36.) i mladog Harisa Ovčine (47.) igrači Veleža osvojili su tri nova boda i „zapalili“ visočke Luke, na kojima je bilo blizu 2000 Mostaraca, koji su proslavili titulu Rođenih. Još veća fešta bila je u Mostaru, gdje je ekspedicija Veleža dočekana na nivou najvećeg evropskog velikana. Sigurno da su ovo izabranici trenera Ibre Rahimića zaslužili jer su tokom cijele sezone bili neprikosnoveni što se može zaključiti po maksimalnim brojem osvojenih bodova, zabilježenih pobjeda i postignutih golova. Sigurno će uz banjalučki Borac biti veliko osvježnje u Premijer ligi BiH.

olimpik18pobjedaOlimpikova pobjeda bez sjaja

Pobjedu su ostvarili i igrači Olimpika, koji su tri puta savladali Amira Bekana. Međutim, osvojena tri boda ništa im ne znače jer je Velež sačuvao stečenu bodovnu prednost i potvrdio naslov prvaka. Bez obzira što su znali da im je ovaj trud bio uzalud, igrači Olimpika su punim „gasom“ jurili do trijumfa. Interesantno je istaći da su prva dva gola dali odbrambeni igrači Danijel Stojanović (5.) i Emir Jusić (64.) dok je Bajro Spahić autogolom iz 84.minute pokopao sve nade svog tima da dođe do dragocijenog boda, kojeg su igrom i prilikama zaslužili. Nažalost, samo je mladi Sedad Subašić (11.) uspio matirati iskusnog Dejana Bandovića, dok to nije pošlo za nogom dvojici Mirza, Kovaču (tri puta) i Šubi, čiji je udarac zaustavila prečka.

Nastavljena rasprodaja u Gračanici

Nakon Veleža, koji je pobjedom u Gračanici riješio sve dileme oko titule, bodove spasa (k)od Brke(Nusreta Helića,op.a.) dobili su i Čapljinci, koje je samo pobjeda ostavljala u prvoligaškom društvu. U odnosu na poraz od favoriziranog Veleža, ovaj od Čapljine daleko više je pod sumnjom i utjecajem na regularnost takmičenja u Prvoj ligi Federacije, koja je upravo poznata po aferama i mutnim transakcijama. Bratstvo je golom srbijanskog internacionalca Koste Bajića povelo u 9.minuti, Edin Novaković je u 29.izjednačio,a gol odluke Salko Jazvin postigao u 62, dvije minute prije izalska iz igre strijelca Koste Bajića, koji iz osobnih razloga nije želio igrati protiv Veleža!

Slaven se sladio u Gradačcu

Nakon domaćeg trijumfa protiv Olimpika(1:0), igrači Slavena su stigli do još jednog velikog podviga.Slavili su protiv trećeplasirane Zvijezde i produžili nadu uopstanak. Sve je bilo riješeno za pola sata igre.Zvijezda je povela golom Kenana Šarića iz 2.minute, Faruk Gogić izjednačio dvije minute kasnije a tačku na i postavio iskusni Mirnes Salihović u 32.minuti.Baš kao i u Gračanici, i ovaj rezultat može se smatrati velikim iznenađenjem i komšijskim poklonom!

Tešnjaci ostali bez golmana i bodova u Jajcu

Bodove spasa kolo prije kraja osvojili su „Kraljevi“ pobjedom protiv TOŠK-a. Gosti su u 21.minuti poveli golom Osme Numanovića, deset minuta kasnije Sabahudin Jusufbašić je izjednačio rezulat.Od 44.minute gosti su igrali s igračem manje jer je sudija Kenan Bajraktarević golmanu Harunu Striki pokazao dva žuta kartona(33.minuti zbog prigovora i 44.zbog odugovlačenja sa nastavkom igre!). Iako su imali igrača više domaći su do pobjede došli teškom mukom.Strijelac pobjedonosnog gola bio je Deni Simeunović u 79.minuti, 26 minuta poslije ulaska u igru.

Denis Huseinspahić het-trikom deklasiralo „Labudove“

Najveću pobjedu u 29.kolu ostvarili su nogometaši Goražda, koji su demolirani indisponiranu momčad Orašja. Tvorac uvjerljive pobjede bio je Zeničanin Denis Huseinspahić, koji je tri puta uzastopno savladao mladog golmana Marka Živkovića.Pored het-trika Huseinspahića(42.50. i 74.)u listu strijelaca se upisao i Benjamin Šehić u 80.minuti za konačnih 4:0.

konjiccapljinaKonjiičani otpisali Vitežane

Derbi začelja donio je najviše neizvjesnosti. Igrači Viteza, kojima je ovo bila posljednja šansa da produže nadu za opstanak, bili su blizu boda, pa čak i pobjede. U prvoj minuti Kemal Salihagić je pogodio stativu,a šansu utakmice prokockao Samir Čakar u 77.minuti kada nije realizirao penal.Sudija Elvedin Topuzović iz Tuzle u 76.minuti isključio je štopera Igmana Marka Savinovića zbog onemogućavanja postizanja pogotka kao predposljednji igrač odbrane i dosudio kazneni udarac za goste, kojeg je golman Aldin Čeman odbranio. Samo tri minute kasnije, penal za domaći tim, kojeg realizira Senad Kašić i svom timu donosi tri boda koja bi im uz jedan bod iz dvoboja sa Veležom u Mostaru bio dovoljan da sačuvaju prvoligaški status jer imaju bolji međusobni skor sa Slavenom.

jedinstvoJedinstvo zadovoljno bodom iz Novog Travnika

Pobjednika jedino nije bilo u Novom Travniku. Premda su Bišćani u ranoj fazi imali dvostruko vodstvo(Anes Nusšahić 11. i Azu Besto 26.minuta),domaći su uspjeli doći do jednog boda i izbjeći poraz. Selim Petak bio je strijelac prvog gola(58.),a izjednačio je Samir Silajdžija u 79.minuti.Na ovoj utakmici postignut je rekordan broj kartona.Sudija Darko Gedžić iz Brčkog pokazao je 7 žutih (2 domaćim i 5 gostujućim igračima),a u sudačkoj nadoknadi zbog druge javne opomene isključio iz igre branića Jedinstva Bijedića.Bišćani mogu biti zadovoljni bodom jer u posljednjem kolu dočekuju Bratstvo i sigurno neće dozvoliti iznenađenje jer im pobjeda osigurava opstanak.

Rezultati 29.kola i broj gledatelja

Bosna-Velež 0:2 (2.000), Bratstvo-Čapljina 1:2 (150), Novi Travnik-Jedinstvo 2:2 (100), Metalleghe BSI-TOŠK 2:1 (150), Zvijezda-Slaven 1:2 (230), Olimpik-Rudar 3:1(150), Goražde-Orašje 4:0 (250), Igman-Vitez 1:0 (300).