KakanjLive | Ponedjeljak, 11.11.2019. godine

Velež remizirao na Otoci i zadržao četiri boda prednosti

25.03.2019. - Derbi 19.kola Prve lige Federacije BiH,u kojem su snage odmjerili prvo i drugoplasirani Velež i Olimpik, završen je bez pobjednika (2:2), premda su „Rođeni“ imali dva gola prednosti. I drugi derbi ovog kola, između Rudara i Bosne završen je istim rezultatom , čime je nastavljena rezultatska kriza ova dva renomirana kluba koji jedini nisu osjetili slast proljetne pobjede

rodjeniotoka
Četiri pobjede domaćih, dvije gostiju i dva remija, na kojima su postignuta 23 gola( 2,8 po utakmici), posmatralo je 5.180 gledatelja , od čega 3.000 na derbiju na sarajevskoj Otoci.Suci su izrekli čak 40 javnih opomena(pet po utakmici) u čemu je prednjačio Dragan Petrović , koji je igračima Olimpika pokazao pet, a Veležovcima šest žutih kartona.Jedini crveni karton pokazao je Mirza Kazlagić,igraču Novog Travnika Sabahudinu Petaku.

Velež prokockao dva gola prednosti na Otoci

Derbi sezone završen je bez pobjednika. Podjelom plijena više mogu biti zadovoljni Rođeni jer su zadržali 4 boda prednosti, ali isto tako mogu i žaliti što su prokockali dva gola prednosti i veliku priliku da glavnog konkurenta eliminiraju iz trke za prvaka. Mostarcima je pripalo prvo poluvrijeme u kojem su golovima mladog Seida Behrama(24.) i iskusnog Nusmira Fajića(39) na odmor otišli s (ne)dostižnom prednošću. „Vukovi“ se nisu predavali do posljednjeg zvižduka Banjalučanina Dragana Petrovića. Prvo su u 65.minutu golom kapitena Adnana Osmanovića iz penala smanjili rezultat, a u prvoj minuti sudačke nadoknade preko zimskog pojačanja iz FK Sarajevo, s(p)retnog Samira Radovca stigli i do izjednačenja.Nažalost, derbi su obilježile nemile scene na tribinama, te međusobne psovke, vrijeđanja i verbalne prijetnje u kojima su prednjačili trener Veleža Ibro Rahimić i igrači Olimpika Zajko Zeba i Danijel Stojanović.

otokavelez

Novi domaći kiks Rudara

Komšijski derbi u Kaknju također je okončan bez pobjednika. Možda je takav ishod i najrealniji,premda su domaći pored dva gola (Mirza Kovač u 50. I Belmin Kobilica u 85.minuti) dva puta pogodili okvir protivničkog gola (prečka F.Kovača i stativa S.Subašića, op.a.).Međutim, gosti su pored dva efektna pogotka Armina Cibre(55.) i mladog Faruka Jusića(82.) u 87.minti prokockali šansu utakmice kada je Cibra izašao sam pred golmana Jamakovića,koji je nogom odbranio njegov udarac i spasio svoj tim drugog domaćeg poraza. Neriješen rezultat produžio je rezultatsku krizu ova dva renomirana kluba koji jedini još nisu osjetili slast proljetne pobjede.

Kapetan donio radost Goraždanima

Sa dva ekspresna gola iskusnog Armina Kapetana (5.i 14.minuta) i srbijanskog internacionalca Daria Blagojevića iz 39.minute, Goražde je već u prvom poluvremenu riješilo pitanje pobjednika.Malo tko je očekivao ovako laku i glatku pobjedu, pogotovo kad se ima u vidu činjenica da se Zvijezda nalazi među vodećom četvorkom na prvenstvenoj ljestvici.

gorazdezvijezda

Tešnjaci deklasirali Jedinstvo

Sigurnu i uvjerljivu pobjedu ostvarili su i nogometaši TOŠK-a. Sa dva gola Marinka Rastoke(30.i 85.),te Šerifa Hasića(48.) i rezerviste Marsela Macea(63), Tešnjaci su deklasirali podmlađenu momčad Jedinstva, koja plaća ceh zimskim previranjima i kašnjenjem sa pripremama.

tesanj

Mirnes Salihović „potopio“ Čapljince

Dvostruki strijelac bio je i prvi topnik Slavena, iskusni Mirnes Salihović. Prvo je u 3.minuti iz penala matirao mladog Stefana Stevanovića,a zatim udvostručio vodstvo golom iz 72.minute.Prvijenac u dresu Slavena postigao je i zimsko pojačanje Mirel Ibrahimović(76.), dok je čast gostiju spasio Edin Novaković golom iz 77.minute. Interesantno je istaći da je je u početnoj postavi Čapljine bilo deset igrača zaštićenog godišta(21.i mlađi) i da su od standardnih prvotimaca nastupili samo Ahmed Hasinović, Zvonimir Dalmatin i Milorad Albijanić, dok je preostale trener Damir Borovac odmarao za naredni domaći dvoboj protiv Rudara !

Vitez bolji od Novog Travnika

U kantonalnom derbiju srednjobosanskih prvoligaša više uspjeha imali su nogometaši Viteza. Golovima Samira Čakara iz 4. i debitanta Ermina Imamovića iz 28.minute, izabranici Veseljka Petrovića bez većih teškoća porazili su komšije iz Novog Travnika. Gosti su od 57.minute igrali s igračem manje jer je sudija Mirza Kazlagić zbog udaranja protivničkog igrača nogom isključio Sabahudina Petaka. Novotravničani su nezadovoljni suđenjem Kazlagića, kojem je putem fejzboka Ante Petrović poslao neprimjernu poruku.

Trijumf Bratstva u Orašju

Za senzaciju kola pobrinuli su se izabranici karizmatičnog Nikole Nikića, koji su se iz Orašja vratili s punim plijenom. Pogodak mladog Namika Helića iz 69.minute bio je dovoljan da gosti osvoje tri veoma važna boda za bijeg iz opasne zone. „Labudovi“ očito nisu u formi i teško postižu pogotke, premda su zimus iz Tuzla Sitya angažirali robusnog napadača Husejna Poturalića.

Slavlje „Kraljeva“ u Jajcu

Gostujuću pobjedu ostvarili su i igrači Metalleghea. Gol za tri bitna boda postigao je iskusni Sabahudin Jusufbašić u 40.minuti. Konjičani su imali par zrelih prilika, ali nisu uspjeli stići do izjednačenja jer je odbrana „Kraljeva“ na čelu s debitantom, povratnikom iz inostranstva,Markom Sušcem , djelovala besprijekorno.Jajčani su ovom pobjedom pretekli Igman i zauzimaju jedanaesto mjesto na tabeli, dok je Igman s bodom manje tek trinaesti i među četiri najugroženija tima.

Rezultati 19.kola i broj gledatelja

Olimpik-Velež 2:2 (3.000), Rudar – Bosna 2:2 (400), Goražde-Zvijezda 3:0 (350), Igman-Metalleghe 0:1 (150), Vitez-Novi Travnik 2:0 (250), Orašje –Bratstvo 0:1 (130), Slaven-Čapljina 3:1 (100) i TOŠK-Jedinstvo 4:0 (800).