KakanjLive | Nedjelja, 21.10.2018. godine

Velež slavio u Kaknju i zadržao vodeću poziciju

08.10.2018. - Rođeni su pobjedom protiv Rudara ostali na vrhu tabele sa bodom prednosti u odnosu na Zvijezdu i tri ispred Orašja, koje iz drugog plana prijeti vodećem tandemu

064

Velež pobjedom u Kaknju zadržao liderku poziciju

U devetom kolu Prve lige Federacije BiH, koje je odigrano pred rekordno malim brojem gledatelja (svega 2.390, u prosjeku 276 po utakmici), domaće ekipe postigle  pet pobjeda,na dva susreta slavili su gosti identičnim rezultatom, dok je kantonalni ili bolje reći derbi začenja u Jajcu jedini završen bez pobjednika. Suci su izrekli 44 žuta i jedan crveni karton i zadržali  trend, dok su strijelci postigli 21 pogodak(2,6 po utakmici), što je bila karakteristika i prethodnih kola.

Četvrta gostujuća pobjeda Veleža

Mostarci su uspješno prebrodili još jedno teško gostovanje. Šestu ovosezonsku pobjedu izabranici trenera Rahimića ostvarili su u Kaknju i dalje ostali na tronu. Nakon Čapljine, Bihaća i Živinica, Rođeni su slavili i u Kaknju i potvrdili da lakše do bodova dolaze na gostovanjima, jer im je ovo bila četvrta , dok su na domaćem  terenu trijumfovali protiv Goražda i Zvijezde,a u dvobojima sa Olimpikom i Metalleghe BSI  remizirali bez postignutog gola.Trijumfu Veleža pomogli su bekovi Rudara kardinalnim pogeškama, koje su iskusni Fajić(20) i mladi Behram(45) i Brandao de Souza(66.) znalački kaznili. Počasni pogodak Fahrudina Kovača(69.) i po dvije  šanse Bajre Spahića i F.Kovača na početku i u finišu  drugog poluvremena nisu bile dovoljne da se izbjegne poraz od bolje,kvalitetnije i spremnije ekipe Veleža. Ekipa Rudara, posebno u prvom poluvremenu, imala je premalo ideje, okomitosti u svojoj igri,a kada i  dođe do prilika napadači ne znaju realizirati , dok je odbrana sve poroznija, što najbolje svjedoči  9 primljenih golova u posljednje tri utakmice.

Zvijezda ne posustaje

Izuzimajući debakl u Mostaru,gdje si pretrpjeli pravu katastrofu(7:0), igrači Zvijezde iz Gradačca  iz kola u kolo igraju sve bolje i nisu slučajno u samom vrhu. Istina, ovaj put  nisu baš s lakoćom porazili Bratstvo, čiji je štoper Edin Salkić, baš kao i protiv Rudara u Kaknju zatrsesao vlastitu mrežu(35.minuta) , dok je  konačan rezultat postavio ovoljetno pojačanje iz visočke Bosne mladi Kenan Šarić tek u 90.minuti.

„Labudovi“ visoko lete

Skoro isto se može reći i za nogometaše Orašja, koji s podmlađenim sastovom bilježe zavidne rezultate i iz drugog plana prijete vodećem tandemu. Golovima kapitena Marka Prgića(20.) i rezerviste Drage  Đurčevića(67.), „Labudovi“ su došli do nova tri boda, premda im je Slaven zaprijetio u finišu kada je iskusni Mirnes Salihović(80) matirao golmana Kurbašića, ali to je bilo sve što su izabranici Adnana Jahića uspjeli postići na prekrasnom Goal terenu u Orašju.

Olimpik i dalje neuvjerljiv

Igrači Olimpika, koji su s velikim ambicijama ušli u novu sezonu, nikako da dođu do prave forme.U dvoboju sa visočkim „Kariokama“, bolje reći fenjerašom , postigli su samo dva gola, zahvaljujući prisebnosti prekaljenih  premijerligaških igrača Milana  Muminovića (33.) i Emira Jusića (59.minuta),ali igra „Vukova“ nije na razini tima koji reflektira na prvo mjesto.

TOŠK na krilima Dine Dizdarevića „pregazio“ Vitežane

Poput Veleža, čiji su strijelci tri puta savladali Rudarevog golmana Bekana, i Tešnjaci su do tri nova boda došli sa tri postignuta gola.Mrežu Splićanina Kragića prvi je načeo mladi Muamer  Kadušić u 10.minuti za o:1, s kojim rezultatom se otišlo na odmor. U 60.minuti Vitez golom Kemala Salihagića(60.) uspijeva stići do izjednačenja. Samo devet minuta kasnije sudija pokazuje crveni karton napadaču Viteza Tomislavu Ivičiću i to je dala krila gostima da krenu na sve ili ništa. Tada do punog izražaja  na dolazi snalažljivi i snažni Dino Dizdarević koji sa dva pogotka(73.i 85.minuta) rješava pitanje pobjednika i zavija Vitežane u crno, koji inače imaju dosta kadrovskih problema.

Goražde sve bolje i efikasnije

Sudeći po krajnjem ishodu, stiče se utisak da su Goraždani imali najlakši zadatak u ovom kolu. Uvjerljivo su savladali ekipu Čapljine i nastavili pobjedonosni niz. Nakon tri poraza na startu, igrači trenera Nihada Nalbantića igraju sve bolje i efikasnije. Golovima Benjamina Šehića(39), Darija Blagojevića(72) i Igora Mirkovića( 83.iz penala) Čapljince su ispratili sa tri gola i popravili gol-razliku.Da je rezultat bio i uvjerljiviji ne bi bilo iznenađenje jer su Goraždani propustili dosta povoljnih prilika.

Maid Graho „razbio“ bunker Jedinstva

Minimalnu, ali izuzetno važnu pobjedu ostvarili su igrači Igmana. Konjičani su se dugo, dugo mučili dok su probili bunker oslabljenog tima Jedinstva, koje je nastupilo bez četiri suspendirana  standardna prvotimca. Gol odluke postigao je mladi Maid Graho u 82.minuti, kojem je trener Nedim Jusufbegović šansu pružio tek polovinom  drugog poluvremena.

Derbi začelja bez pobjednika

U kantonalnom derbiju, bolje reći derbiju začelja, koji je odigran na stadionu „Mračaj“ u Jajcu, nije bilo pobjednika. Jedine dvije ekipe koje još na zelenom terenu nisu osjetile slast pobjede, svoj dvoboj završile su remijem. Domaći su već u otvaranju utakmice preko Dženana Haračića(10.minuta) došli u vodstvo, koje su zadržali sve do kraja prvog poluvremena(43.minuta), kada je Selmin Petak savladao golmana Jajčana , Trebinjca Kukriku,  za konačnih 1:1.